Şarköy belediyesinden bir ilk

Şarköy belediyesinden bir ilk

TEKİRDAĞ – BHA

Şarköy Belediyesi; vizyoner belediyecilik anlayışı ile çevreyi koruma ve sürdürülebilirlik konularında önemli bir adım atarak Trakya bölgesinde ilk kez uygulanan ‘’Sürdürülebilir Katı Atık Yönetimi ve Coğrafi Bilgi Sistemi’ni’’ hayata geçirdi. Tamamen bilimsel verilere dayanan ve teknoloji ile harmanlanan bu proje ile atık yönetimine yeni bir soluk getirildi. Kente kazandırılan bu sistem ile atık yönetimi sürecinde kaynakların verimli kullanılması sağlanırken; zaman, enerji ve maliyet tasarrufunun da önü açıldı.

Sürdürülebilir katı atık yönetimi sistemi örnek olacak

Şarköy Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘’Sürdürülebilir Katı Atık Yönetimi ve Coğrafi Bilgi Sistemi’’ projesi, Trakya bölgesinde çevreye duyarlılık ve tasarruf konularında yeni bir pencere açtı. Şarköy Belediyesi, atık depolama alanlarının modernizasyonunu gerçekleştirerek daha verimli ve çevre dostu bir sistemi meydana getirdi. Bu sayede atıkların kontrolsüz depolanması önlenirken, geri dönüşüm potansiyeli olan malzemelerin yeniden özenli bir şekilde toplanılması sağlanıyor. Kent genelinde konumlandırılan çöp konteynerlerinin konumları bilimsel veriler ışığında değerlendirilerek; rotalama analizleri gerçekleştirildi. Bu sayede; en uygun çöp toplama rotası belirlenerek, verimlilik yükseltilirken ve maliyetlerde tasarruf yapılması sağlandı. Şarköy’ün merkezi ve mahallelerinde çöp araçlarının çıkışı, çöp toplama ve boşaltma noktaları Coğrafi Bilgi Sistemi sayesinde belirlenerek sayısal ve görsel harita oluşturuldu. GPS yardımıyla rotalama güzergâhı takip edilerek sürecin sağlıklı bir şekilde takip edilmesi sağlandı. Sürdürülebilir Katı Atık Yönetimi ve Coğrafi Bilgi Sistemi projesi ile çöp toplama verimliliği yükseltilirken, maliyet düşürüldü ve (CO2) karbon salınım oranının en aza indirildi. Teknoloji ve bilimin ışığında çevreye duyarlı ve yüksek tasarruf sağlayan projeyi Şarköy ile buluşturan Belediye Başkanı Alpay Var’ı ilgiyle takip ettiklerini dile getiren vatandaşlar, kenti başarılı ve güçlü projelerle daha modern hale getirdiği için teşekkürlerini ilettiler.

Başkan var ”Teknoloji ve bilimin ışığında kentimizde ve bölgemizde ilkleri yaşatmaya devam ediyoruz”

Kentimizde ilkleri yaşatan ve bölgede diğer belediyelere de örnek teşkil edecek projeleri hayata geçirmekten dolayı duyduğu mutluluğu ifade eden Belediye Başkanı Alpay VAR,’’ Sürdürülebilir Katı Atık Yönetimi ve Coğrafi Bilgi Sistemi sayesinde çevre kirliliğini minimize ederek yüksek tasarruf sağlıyoruz. Şarköy Belediyesi olarak, çevre dostu ve sürdürülebilir projelere imza atarak kentimizi geleceğe emin adımlarla taşıyoruz. Belediyemizin başarılı bir şekilde uygulamaya başladığı Sürdürülebilir Katı Atık Yönetimi ve Coğrafi Bilgi Sistemi Projesi ile Trakya Bölgesinde çevreye duyarlılık ve atık yönetim konularında bir ilke imza atıyoruz. Çevremizi korumak, doğal kaynakları muhafaza etmek ve gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir Şarköy bırakabilmek adına tüm gücümüzle çalışıyoruz. İlerleyen süreçte de teknoloji ve bilimin ışığında tüm çalışmalarımızı Trakya’nın gözbebeği Şarköy’ümüz için gerçekleştirmeye devam edeceğiz’’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir