Erdoğan: Çanakkale milletin yeniden doğuşunu müjdeleyen direniş ruhudur

Erdoğan: Çanakkale milletin yeniden doğuşunu müjdeleyen direniş ruhudur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da askerler iftar programına katıldı. Programda konuşan Erdoğan, Çanakkale Deniz Zaferinin 109. yıl dönümüne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan “Sabah ilk olarak Çanakkale’de aziz şehitlerimizi ziyaret ettik. Dünyanın en modern ordularına karşı “Çanakkale Geçilmez” dedirten o büyük kahramanları rahmetle tazimle yad ettik” diyerek Çanakkale Şehitlerine Allah’tan rahmet diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çanakkale’nin  bir iman okyanusu olduğunu belirterek ” Çanakkale tarihin en büyük deniz zaferlerinden birisi olduğu kadar aynı zamanda parçalanmak istenen bir devletin yok edilmek istenen bir milletin yeniden ayağa kalktığı imanını ve inancını tazelediği büyük bir kıyamdır. Çanakkale Deniz Zaferi geçen sene 100. yılını gururla kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti Devletini doğuran ana, büyüten beşik olmuştur. Asker millet olarak nam salmış bu vasfıyla dünyada temaya yüzü yetmiş bir milletin mensupları olarak bizi biz yapan temel değerlerden şehadet şuurunun zayıflamasına asla izin veremeyiz” dedi.

“Güçlü bir orduya sahip olmak bizim için tercihten öte mecburiyettir”

Erdoğan konuşmasında şunları kaydetti:

“Her alanda tam bağımsız Türkiye için çalışıyoruz. Onun için dikkat ederseniz birçok yerde konuşmalarımızda artık kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz dedik, kestik. Güçlü bir orduya sahip olmak bizim için tercihten öte mecburiyettir. Irak sınırlarımızın güvenliğini bu yaz itibarıyla tümüyle kontrol altına alacağız, Suriye’de yarım kalan işimizi tamamlayacağız. Bölgemizde terörün olmadığı bir iklimi tesis etmeyi sadece şehitlerimize değil aynı zamanda gelecek nesillere yönelik bir borç olarak görüyoruz

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir