Darıca Kaymakamlığı’ndan Organomineral Topraksız Tarım Serası

İsmail Karakaş/Kocaeli-BHA

Darıca Kaymakamlığı, yerli ve milli ekipmanlar kullanarak daha az maliyetle ürün yetiştirilen katma değeri yüksek verimli organomineral topraksız tarım sistemi geliştirdi.

Darıca Kaymakamlığı’nın, “Darıca Yeni Nesil Organomineral Topraksız Tarım Sistemi” projesi kapsamında Darıca’da kurulan Ar-Ge serasında, çiftçilerin gelir seviyesini artırıcı alternatif ürünler yetiştiriliyor. Brokoli, domates, brüksel lahanası, karalahana, maydanoz ve kapya biberi deneme yetiştiriciliği yapılan serada, kış mevsiminin şartlarına uygun marul da yetiştirildi. Lezzet ve aroması doğal olarak elde edilen ürünlerde, raf ömrünün de uzun olduğu gözlemlendi.

 

DİKİMDEN HASADA KADAR TAKİPTE 

Güneş paneli ve havalandırma penceresi olan, sera içindeki sıcaklığı ve nemi kontrol altında tutabilen özelliklere sahip topraksız tarım yapılan serada, yurt dışından ithal edilen kokopit (Hindistan cevizi lifi) yerine, İç Anadolu Bölgesi’nden getirilen milli ve yerli volkanik cüruf kullanılıyor. Yenilikçi sistemde organomineral besin eriyiği defalarca kullanılarak, atık oluşumu engelleniyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Darıca Belediyesi ve Gebze Teknik Üniversitesi işbirliğinde, Darıca Kaymakamlığı’nca yürütülen projede başta domates olmak üzere farklı ürünlerin gelişimi, dikiminden hasat aşamasına kadar takip ediliyor.

 

YERLİ EKİPMANLARLA DÜŞÜK MALİYET 

Yerli ve milli ekipmanlar kullanılarak daha az maliyetle yetiştirilen katma değeri yüksek alternatif ürünler, çiftçilerin gelir düzeyini artıracak. Aynı zamanda dışa bağımlılığı azaltacak. Klasik seralarda yılın 5. ayında hasat yapılırken, topraksız tarımda üretim, modern seralarda yıl boyunca yapılabildiği için yüksek verim ve kaliteli ürün elde edilebilecek.

Projenin amacı, değişen iklimler, azalan yer altı suları ve çoraklaşan toprakla beraber Birleşmiş Milletler’in de raporunda geçen dünyadaki gıda kıtlığına karşı sürdürülebilir, milli ve düşük maliyetli topraksız tarım sistemi geliştirmek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir