Yılmaz: Mısır adli makamlarından iadesini talep edecek olan süreci başlattık

Yılmaz: Mısır adli makamlarından iadesini talep edecek olan süreci başlattık

Adalet Bakanı Tunç, A Haber canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

FETÖ ile mücadelede kararlılık vurgusu yapan Bakan Tunç, “Bu konudaki kararlılığımız en yüksek seviyede devam ediyor. Terörün her türlüsüyle mücadele eden bir ülkeyiz. 15 Temmuz karanlık gecesini bu ülkeye yaşatmak isteyen FETÖ teröristleriyle mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

TEMEL KANUNLARIN TAMAMINI DEĞİŞTİRDİK

Türkiye’nin son 22 yılda mevzuatın ihtiyaçlara cevap verebilmesi için önemli bir dönüşüm gerçekleştirdiğini söyleyen Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, temel kanunların tamamını değiştirdiklerini belirterek, “Çağın ihtiyaçlarına uygun hale getirdik. Şunu diyebiliriz, Avrupa’nın en yeni, en çağdaş temel kanunları Türkiye’dedir.” ifadesini kullandı.

Ceza mevzuatının 2005 yılında yenilendiğini hatırlatan Bakan Tunç, hem Avrupa Birliği uyum süreci bakımından hem de vatandaşların ihtiyaçları bakımından kanunların yenilendiğini kaydetti.

Teknolojinin yeni imkanlarını kullandıklarını anlatan Adalet Bakanı Tunç, “Hatta şimdi Bilgi İşlem Genel Müdürlüğümüzün, yapay zekanın yargı hizmetlerinde kullanılabilmesiyle ilgili bir çalışması var.” diye konuştu.

Hakim ve savcıların geçmişten bugüne geldiği durumu dile getiren Bakan Tunç, 2002’de 9 bin civarında hakim ve savcı varken, bugün 24 bin hakim ve savcının bulunduğu bilgisini verdi.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞIMIZ OLAY ANINDAN İTİBAREN SORUŞTURMA BAŞLATTI

Eyüpsultan’da, 1 Mart’ta kullandığı arabayla yol kenarındaki ATV tipi araçlara çarparak bir kişinin ölümüne, 4 kişinin de yaralanmasına neden olan ve annesi tarafından yurt dışına kaçırılan 18 yaşından küçük sürücüyle ilgili açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Cumhuriyet Başsavcılığımız zaten olay anından itibaren soruşturmayı başlatmıştı. Kişinin yakalanması için yakalama kararı çıkartıldı. Mısır adli makamlarından iadesini talep edecek olan süreci başlattık. Bir kırmızı bülten çıkarıyoruz. Bu konudaki süreç başladı. Mısırla bizim suçluların iadesine ilişkin adli yardımlaşma anlaşmamız var. Bu konudaki süreci yakinen takip ediyoruz. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığımızın yürütmekte olduğu bir soruşturma. Tabii, buna benzer artık ülkemizde suçla mücadele noktasında hem mevzuat hem de uygulama anlamında önemli çalışmamız var. Özellikle suçun kaynağında önlenmesi önemli. Suç meydana geldikten sonra, zarar ortaya çıktıktan sonra yargılama süreçleri de elbette önemli ama asıl 18 yaşından küçük, ehliyeti olmayan birisinin trafiğe çıkmış olması ve kazaya sebebiyet vermesi. Tabii ki burada özellikle o çocuğu kaçıran annesi bakımından da şu an bir soruşturma söz konusu.”

DEPREMDE 15 ADLİYEMİZ YIKILDI

Deprem bölgesindeki adliye binalarından bahseden Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Deprem bölgesinde konteynerde duruşma gören illerimiz var. Onların süratle inşaatlarını yapacağız. Depremde 15 adliyemiz yıkıldı. Bunlar eskiden yapılan adliyeler, bizim dönemimizde yapılan adliyelerde çatlak bile yok. Ama eskiden yapılan hükümet konaklarının içerisinde olan ilçe adliyelerimiz vardı. 15 adliyemiz kullanılamaz hale geldi ve geçici yerlerde şu anda. Süratle inşaatlarına başladık.”

FETÖ İLE MÜCADELEDEKİ KARARLILIĞIMIZ EN YÜKSEK SEVİYEDE DEVAM EDİYOR

Bazı hakim ve savcıların göreve iade edilmesiyle ilgili, “FETÖ ile mücadelede kararlılığımızdan hiçbir zaman taviz vermememiz gerekir” diyen Bakan Tunç, konuşmasına şöyle devam etti;

“Bu konudaki kararlılığımız en yüksek seviyede devam ediyor. Terörün her türlüsüyle mücadele eden bir ülkeyiz. 15 Temmuz karanlık gecesini bu ülkeye yaşatmak isteyen FETÖ teröristleriyle mücadele etmeye devam edeceğiz. FETÖ ile irtibatlı ve iltisaklı olanlar bakımından kamuda bir arınma süreci hemen başlamıştı, 15 Temmuz darbe kalkışmasının ardından. Bir olağanüstü hal ilanı söz konusu oldu 20 Temmuz’da. Tabii muhalefet bunu ’20 Temmuz darbesi’ olarak söylemeye devam ediyor. 20 Temmuz darbe değil, darbecilerin özellikle halkın karşısında hesap vermesi sürecinin başladığı tarih. Aslında süreç daha öncesinde 17-25 Aralık emniyet-yargı darbe girişimi sonrası başlayan bir süreç var. O zamandan itibaren hem emniyette, hem yargımızda hem askeriyede bu konudaki ayıklama ve arınma süreci başlatılmıştı.”

Mesleğe kabul kriterlerine de değinen Adalet Bakanı Yılmaz Tunç; “Mesleğe kabul kriterlerinde özellikle bizim öncelikli gözeteceğimiz husus, elbette ki liyakat. İyi yetişmiş hukukçulara sahip olmamız lazım. İyi bir hukuk eğitimi almalı. Hukuk fakültelerimizin eğitim kalitesi noktasındaki YÖK ile işbirliği yüksek seviyede devam ediyor.” Dedi.

Kiralarla ilgili yargıya yansıyan dosyalara da değinen Bakan Tunç, kiralarla ve tahliyeyle ilgili dava açmadan önce arabulucuya başvurulmak zorunda olunduğunu ve bu durumun yargının yükünün yüzde 25’ini aldığını söyledi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, afla ilgili bir gündemlerinin ise olmadığını dile getirdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir