Türkiye’nin Güneş Enerjisi Kurulu Gücü 12 Bin MW’ı Aştı

Türkiye’nin Güneş Enerjisi Kurulu Gücü İlk Kez 12 Bin MW’ı Aştı

ANKARA-BHA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, “Yenilenebilir enerji, enerjide tam bağımsızlığımızın anahtarı olacak. Hedefimiz, yenilenebilir enerjide 2035 yılına kadar her yıl 5 bin MW’lık kurulu güç artışı.” değerlendirmesini yaptı.

Hidrolikten Güneş ve Rüzgara

Yenilenebilir enerji, hem Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını düşürmesi hem de iklim değişikliği hedeflerine ulaşması açısından büyük önem taşıyor. 20 yıl önce hidrolik kaynaklara dayalı olan yenilenebilir enerji perspektifi, artık yerini ağırlıklı olarak güneş ve rüzgar enerjisine bırakıyor.

İki Ayda 2023’ün Yarısına Ulaşıldı

Türkiye’nin Şubat ayı sonu itibarıyla elektrik enerjisi kurulu gücünün yüzde 56,21’ini yenilenebilir kaynaklar oluşturdu. 2023 sonunda 11 bin 316 MW olan güneş enerjisi kurulu gücü, Şubat sonunda ilk kez 12 bin MW bandını aşarak 12 bin 425 MW oldu. Yani 2 ayda bin 109 MW’lık bir artış meydana geldi. 2023 yılı toplamında yaklaşık 2 bin MW’lık bir artış olduğu dikkate alındığında, 2024’ün ilk 2 ayında, 2023’ün yaklaşık yarısına ulaşılmış oldu.

 

Yarından Fazlası Yenilenebilirden

Yine Şubat ayı sonu itibarıyla elektrik üretiminin kaynaklara göre dağılımına bakıldığında yenilenebilir enerjinin payının üst üste iki ay yüzde 51’in üzerinde gerçekleştiği görüldü. Elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payı Ocak ayında yüzde 51,63, Şubat ayında da yüzde 51,03 olarak gerçekleşti.

Emin Adımlarla İlerliyoruz

Tüm bu verileri değerlendiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, “Ocak ve Şubat aylarında toplam elektrik üretimimizin %51’den fazlasını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağladık. Amacımız, bu oranı yıllık olarak da yakalayabilmek. Bu kapsamda da 2035 yılı hedefimiz, yenilenebilir enerjinin üretim içindeki payını %55’e yükseltmek. Şu aşamadaki mevcut tablo, 2035 hedefimize emin adımlarla ilerlediğimizi gösteriyor.” dedi.

Toplamda 60 Bin MW

Bakan Bayraktar, yenilenebilir enerjinin, Türkiye’nin enerjide tam bağımsızlığının anahtarı olacağına işaret ederek “Hedefimiz, yenilenebilir enerjide 2035 yılına kadar her yıl 3 bin 500 MW’ı güneş, bin 500 MW’ı rüzgar olmak üzere 5 bin MW’lık kurulu güç artışı. 2024 dahil önümüzdeki 12 yıl boyunca da toplamda 60 bin MW yeni kurulu güce ulaşmak istiyoruz.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir