Teknofest 2’incisi su altı aracı Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nda 

Teknofest 2’incisi su altı aracı Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nda 

Bahar AŞILI/ANKARA-BHA 

Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium’da gerçekleştirilen Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nda yerli ve mili üretim araçlar sergileniyor. Kapsül Teknoloji Platformu rehberliğinde lise öğrencileri tarafından geliştirilen su altı aracı ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. 

Varank’ın imzasını taşıyor 

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen su altı aracı, su altında anlık görüntü alarak su kirliliğini araştırmaya yönelik çalışmalar yapıyor. Araç, 40 dakika kadar suyun altında kalabiliyor ve 8 metreye kadar dalış sağlayabiliyor.

 

Teknofest’te ikinci olan su altı aracı, eski Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın imzasını taşıyor. 

Kurak arazileri yeşillendirecek 

Kurak araziler ve orman yangılarından sonra tahrip olan bölgelerde ağaçlandırma faaliyetleri kapsamında yapılan çalışmalar devam ediyor.  

 

Kapsül Teknoloji Platformu Teknofest yarışma takımları sorumlusu ve Elektrik elektronik Mühendisi Mert Dağadası tarafından geliştirilen Tohumlama Drone sayesinde tahrip olmuş araziler daha kolay ve etkili yeşilleniyor. Dronenin altında bulunan hazneye tohum topları yerleştiriliyor ve arazilere yayılıyor.  

 GPS kullanarak kendi yolunu bulabilen Tohumlama Drone, ekosistemin canlılığını korunması alanında hizmet vermeye devam edecek. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir