Süper Lig’de Hakem Analiz uygulaması başlatıldı

Süper Lig’de Hakem Analiz uygulaması başlatıldı

Spor – BHA

TFF Hakem Akademisi, hakemlerin oynanacak maçlara daha hazırlıklı ve donanımlı çıkması için yeni bir uygulama başlattı.

Süper Lig hakemleri özelinde gerçekleştirilecek uygulamada; hakemlerin yöneteceği maçtan önce her iki takımın ayrı ayrı analizleri, raporlar haline kendisine teslim edilecek. Analizler; takımların dizilişi, hücum anlayışı, savunma anlayışı, geçişler, duran toplar, fauller, sarı ve kırmızı kart pozisyonları ve ofsayt pozisyonlarını içerecek.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun yaptığı yazılı açıklama şöyle:

”Hakemlerin eğitimi ve gelişimi konusunda çalışmalarına devam eden Hakem Akademisi, Süper Lig hakemleri özelinde yeni bir uygulamaya imza attı. Trendyol Süper Lig’in 30. Haftası itibarıyla maçlarda mücadele edecek her iki takımın ayrı ayrı analizleri maçlar öncesinde müsabaka hakemlerine iletilmeye başlandı.

UEFA da benzer bir uygulamayı, UEFA müsabakalarında görev alacak hakemlere yönetecekleri maçlardaki takımların analizlerini yapıp ileterek gerçekleştiriyor. Takım dizilişi, hücum anlayışı, savunma anlayışı, geçişler, duran toplar, fauller, sarı ve kırmızı kart pozisyonları ve ofsayt pozisyonları gibi başlıklar altında yapılan analizler doğrultusunda hakem maç performanslarına katkı sağlanması hedefleniyor.

Hakem Akademisinin bu yeni uygulamasında yapılan analizler, takımların oynadıkları son 3 maçın veri ve görüntüleri dikkate alınarak güncellenecek. Böylelikle hakemlerin oynanacak müsabakalara daha hazırlıklı ve donanımlı çıkmaları sağlanacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir