Şeytan kalesi restore edilecek

Şeytan kalesi restore edilecek

Ardahan Kültür ve Turizm  İl Müdürü Uğur Dede, Şeytan kalesinin Turizm ve Kültür Bakanlığına devrenin yapılmasıyla birlikte Bakanlığın hazırladığı proje ile kalenin restorasyon çalışmasının yapılacağını bildirdi.

Orta çağ döneminde yapıldığı tahmin edilen Şeytan kalesi, sarp kayalıkların arasındaki manzarasıyla yazın olduğu kadar kışın aylarında da turistlerin gözde tarihi yerlerin başında geliyor. Her mevsim ziyaretçi akınına uğrayan Şeytan kalesi çevresindeki kanyonlar, dağcıların da rotası arasında bulunuyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Dede, Şeytan Kalesi’nin bölge turizmi açısından son derece önemli potansiyele sahip olduğunu söyledi. Bu potansiyeli değerlendirmek için Vali Hayrettin Çiçek’in öncülüğünde çeşitli çalışmalar yürüttüklerini ve proje hazırladıklarını anlatan Dede, “En önemli çalışma, kalenin artık köy tüzel kişiliğinden çıkarılarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devri oldu. Buranın restorasyon projesi dosyası, yatırım programına alınması için Bakanlığa sunuldu. Bu, restorasyon için önemli bir adım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir