Sancar’in Advent Rota Faz-1 testlerinden başarılı haber

Sancar’in Advent Rota Faz-1 testlerinden başarılı haber

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından tedarik edilecek ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığının hizmetine sunulacak SANCAR Silahlı İnsansız Suüstü Aracı (SİDA), HAVELSAN-Yonca Onuk Tersanesi iş birliğinde geliştirilmeye devam ediliyor. Önemli kabiliyetleri beraberinde getirecek SİDA; üs koruma, arama-kurtarma, istihbarat, keşif, gözetleme, devriye, su üstü harbi, mayına karşı tedbir gibi kritik görevlerde aktif rol üstlenecek.

Tüm bu görevleri insansız olarak yerine getirebilmesi için SANCAR’ın sahip olduğu ve onu benzerlerinden ayrıştıran görev aklı ADVENT ROTA’nın FAZ-1 safhası Fabrika Kabul Testleri SSB ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yetkililerinin de katılımıyla başarıyla tamamlandı.

Donanmamızın faal suüstü platformlarının birçoğunda yer alan, rüştünü ispatlamış ADVENT Savaş Yönetim Sisteminin, insansız araçlarda kullanılacak versiyonu olan ADVENT ROTA’nın konuşlanacağı ilk platform SANCAR SİDA olacak.

SANCAR SİDA NATO Birlikte Çalışabilirlik Standartlarına uygun ADVENT C4ISR görev sistemine sahip Kontrol İstasyonundan kontrol edilebiliyor. Bu yetkinlik sayesinde ADVENT SYS konuşlu diğer deniz platformlarıyla da birlikte çalışabilme yeteneğine sahip olacak. Projede gelinen bu safhada Kontrol İstasyonunda yer alacak ADVENT KALYON Görev Sistemi de ROTA ile müşterek olarak FAZ-1 safhası Fabrika Kabul Testlerini başarıyla geride bıraktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir