RTÜK uyardı; VOLE lisans almazsa kapatılacak

RTÜK uyardı; VOLE lisans almazsa kapatılacak

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Abdülkadir Bitigen’i hedef alan açıklamalar ve hakaretler üzerine gerekli ön incelemelerin başlatıldığı duyuruldu. RTÜK inceleme kapsamında hedef açıklamaları ve hakaretlerin Youtube ve Vole isimli yayın platformundan gerçekleştirildiğini saptandığı aktarıldı.

“VOLE lisans alması yönünde uyarılacak”

RTÜK, VOLE’de isteğe bağlı internet yayıncılığı yaptığı tespit edildiğine değinerek  “İlgili içeriğin yayınlandığı “VOLE” isimli platformun mobil cihaz uygulamasının bulunduğu, bu mecra üzerinden kataloglar halinde isteğe bağlı internet yayıncılığı yaptığı tespit edilmiştir” açıklaması yapıldı.

Yapılan açıklamada  Mobil uygulama üzerinden yayın yapan kuruluşların RTÜK’ten lisans almaları zorunlu olduğu hatırlatılarak ” RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi ile İzin ve Tahsisler Dairesinin teknik çalışmalarının ardından mobil uygulama üzerinden izinsiz yayın yapan “VOLE”, lisans alması yönünde uyarılacak ve kuruluşa 72 saat süre verilerek müracaat etmesi beklenecektir. Gereken süre içinde lisans başvurusu yapılmaması halinde ise, platforma erişim engeli için mahkeme süreçleri başlatılacaktır” denildi.

Youtube ile görüşmeler devam ediyor

RTÜK’ten açıklamasında, Galatasaray Spor Kulübü ve taraftarlarını rahatsız edici içerikteki yayınların “YouTube” video paylaşım mecrasından gerçekleştirildiği belirtilerek bu tür yayınların denetimi hususunda “YouTube” ile görüşmeler devam ettiği vurgulandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir