“Rize’de başarısızlık ve kaybedilen yerler Hikmet Ayar’a yazar”

İşte O Yazı;

31 Mart 2024 Yerel seçimlere saatler kaldı. Belediye başkanları, Belediye  meclis üyeleri, il genel meclisi üyeleri, muhtarlar ve ihtiyar heyeti seçimleri yapılacak.

Rize’de seçim heyecanı oldukça farklı, aykırı ve zaman zamanda çılgınca yaşandı. Ak Parti ve MHP Rize merkezde seçime anlaşmalı giriyor. MHP merkezde Rahmi Metin’i  destekliyor. Rize’nin Rahmi hocası, 5 yılda herkesin taktirini toplayan güzel hatta süper hizmetler yaptı. Buna gönül belediyeciliğiyle birlikte sevgisini de kattı. Belediye meclis üyelerini ve kadrosunu da iyi oluşturdu. Rahmi Metin’in tek rakibi Rahmi Metin. Rekor oy bekleniyor.

İyidere’de Saffet Mete, Kendirli’ de Alaettin Serdar, Güneysu Rıfat Özer ile birlikte Rize’nin batı ilçe ve beldelerinde Ak Parti Belediye başkanlığı ve il genel meclis üyeliklerinin çoğunu kazanır. Sorun yaşamaz gibi görünüyor.

Rize’nin doğu ilçelerinde ise durum çok farklı. Güneşin Doğusunda beklenmeyen bozgunlar olabilir Özellikle’ de Rize’nin en büyük ilçeleri Çayeli, Pazar, Ardeşen ve Fındıklı. Bu 4 ilçe Ak Parti  belediyeleriydi. Ancak 2019 seçiminde  Çayeli’yi MHP, Fındıklı’yı da CHP kazandı. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın memleketi ve seçim bölgesi olan Çayeli Belediye Başkanlığını 2019 seçiminde kaybetmişti. Şimdi Ak Parti Genç belediye Başkan adayı İshak Karahan ile geri almak  istiyor ama koltuğunu kaptırmak istemeyen İsmail Hakkı Çiftçi’de yeniden başkan seçilmek için var gücüyle mücadele ediyor.

Seçim yarışının en büyük yaşandığı yer ise Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın  ana baba ocağı Pazar ilçesi. Ak Parti ile CHP kıran kırana bir savaşın içinde seçime girecekler. Pazar’da Anap kökenli iki aday CHP den Neşet Çakır, Ak Parti’ den Ekrem Kılıç. Tabi MHP’ den de sessiz ama derinden giden Bora Haberel’ var. Hizmet olarak Kente karşı şuç işleme olimpiyatı Pazar’ da yapıldı 15 yıl boyunca. Her şeye karşı suç işlendi.

Ak Partinin başarılı Belediyecilik hizmetleriyle Pazar tanışamadı. Suçu ve hizmeti bastırma kampanyalarıyla ölü taklidi yapıldı. Sanki birileri tarafından cezalandırıldı ve bu güne gelindi. Gelinen noktayı da Pazar halkı iyi görüp analiz etti. CHP Genel başkanı Özgün Özel Rize’de sadece Pazar’da miting yaptı. CHP tüm gücünü Pazar Belediye Başkanlığını 15 yıl sonra yeniden kazanmak için kullanıyor. Pazar halkı şunu gördü ki tarihinin en az yatırımsız ve hizmetsiz yılları da Ahmet Basa’nın yönettiği dönemlerde olmuş.

Ekrem Kılıç ile bu durumu tersine çevirip başta kentsel dönüşümle birlikte Pazar’da yeni bir sayfa açmak istiyor. Pazar’da Çakır ve Kılıç arasında büyük bir mücadele hatta savaş var. Seçime saatler kala algı operasyonları ile birlikte çirkin dedikodularda dolaşıyor.  Beyler unutmayın seçim işi belli olmaz. Bir anda farlı bir gelişme yaşanır ve her şey değişir. Pazar halkı Neşet Çakır ve Ekrem Kılıç ile kimin ne yaptığı ne yapacağını iyi gördü.  Ardeşen  ve Fındıklı’ dada Ak Parti ve CHP arasında kıran kırana bir seçim yarışı yaşanıyor.

Kazanmak isteyen  işi sıkı tutar. Son sözü de sandıkta seçmen söyleyecek. Ak Parti Rize il başkanı Himmet Ayar, 18 ilçe ve Belde belediyelerinin tamamını kazanmak istediklerini bir çok kez söyledi. Bu hiç kolay değil. Ayar’ın il başkanlığı döneminde geçen yıl CHP Rize’de 46 yıl sonra Tahsin Ocak ile Milletvekilliği kazandı.

Yerelin yerel seçimlere etkisi çok fazla olduğundan Belediye bakanlıklarında başarısızlık ve kaybedilen yerler Hikmet Ayar’a yazar. Hem de çok fazlasıyla yazar

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir