Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin ve Başkent Ankara, ‘Siyasette Yenilik Ödülüne’ aday!

Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin ve Başkent Ankara, ‘Siyasette Yenilik Ödülüne’ aday!

Siyasette yenilikleri tespit edip geliştirmek amacıyla faaliyet gösteren Siyasette Yenilik Enstitüsü, her yıl verdiği Siyasette Yenilik Ödülü için Avrupa’dan 1300 jüri heyette yer aldı. Türkiye’den başkent Ankara ve Ankara Kent Konseyi Başkan Vekili Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin aday gösterildi.

Ödüller 2 Mayıs’ta sahiplerine kavuşacak

Başkent Ankara ve Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin, jürinin değerlendirmesi sonucu Avrupa’nın ilk 10 örneği arasından finale kaldı.

Finalistler ödüllerine uzmanlardan oluşan jüri değerlendirilmesi sonrasında 2 Mayıs’ta Barselona’da düzenlenecek ödül töreniyle kavuşacak.

Siyasette Yenilik Enstitüsü nedir?

Viyana Merkezli bir kuruluş olan Siyasette Yenilik Enstitüsü (Innovation in Politics Institute) Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi ile iş birliği içinde her yıl Avrupa’nın Demokrasi Başkentini seçiyor, ayrıca siyasette yenilik ödülleri veriyor. Avrupa’nın 20 ülkesinde temsilciliği bulunan Enstitü, günümüzün sorunlarına yenilikçi çözümler getirerek çığır açan yaratıcı siyasetçileri ve bilim insanlarını ödüllendirmektedir. Ödüller, Avrupa’nın sosyal denge, demokrasi ve insan hakları değerlerini temel alan örnek projeleri nedeniyle, partilerine veya hükümet düzeylerine bakılmaksızın verilmektedir.

Başkent Ankara da bu ödüle; 2019 seçimlerinden sonra uzun yıllardır Ankara’da hakim kılınan çatışma ve kutuplaşma siyasetine karşı kentteki farklı kesimleri katılımcılık temelinde bir araya getirmek için kullanılan yenilikçi yaklaşımlar, 6 milyona varan büyük bir metropol kentte yaşayan yurttaşların kente aidiyetlerinin arttırılması için kullanılan genel stratejiler, kurulan kent konseyinin uluslararası başarıları ve belediye başkanı Mansur Yavaş’ın bu süreçteki kesintisiz desteği ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz’ın başarılı yönetimi ile finale kaldı. Ankara, ödülde siyaset, sivil toplum ve akademinin örnek bir ortaklığı olarak da kabul edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir