Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Trabzonspor ile Fenerbahçe maçına ilişkin açıklama

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Trabzonspor ile Fenerbahçe maçına ilişkin açıklama

TRABZON-BHA

Trabzonspor’a destek vermek için yarın yapılması planlanan ve Trabzonspor Başkanı Ertuğrul Doğan’ın da iştirak edeceği toplantının yapılmasındaki öncü isimlerden biri olan Genç, karşılaşmada yaşanan olayları asla tasvip etmediğini ifade ederek sözlerine başladı.

Yaşanan olaylarla ilgili provokasyon olduğunda hemfikir olunduğuna dikkat çeken Genç, “Belli ki burada bir tezgâh var. Sonrasında açıklamalar tamamen bizim hemşerimizin sinir uçarına dokunan açıklamalar. İşin buraya gelmesine neden olan olayları detaylı bir şekilde, at gözlüklerini çıkarıp görmek gerekir. Burada bizi asıl ilgilendiren oradaki provokasyonu adliyenin, yargının devletin güvenliğin ortaya çıkarması. Burada provokasyon olduğunda hemfikiriz. Hem de ciddi provokasyon var. Tribünlerin bu şekilde gerilmesine bir zemin hazırlanmış.” dedi.

Karşılaşmadaki hatalı hakem kararları ve bir grup futbolcunun, sporcu ahlakından uzak davranışlarının olayların bu noktaya gelmesine neden olan etkenlerden olduğunu ifade eden Genç, “Ben maçı canlı izledim. Orayı provoke edenlerden bazılarının içinde maalesef Fenerbahçe’nin futbolcuları da var.
Geçen hafta hakemi tehdit eden, “Sen buradan çıkamazsın” diyen adam bu hafta Fenerbahçe’nin kadrosunda.
Yedek kalecisi provokasyon yapıyor.
Öteki oyuncusu iki elin arasından yumruğu gösteriyor
Nedir bunlar?
Bunları nereye koyacaksınız?
Bunları bir yere oturtacaksınız.
Masuma yatmanın alemi yok. Öteki 2 futbolcusu yerdeki adama tekme atıyor.
Geçtiğimiz hafta başlayan algı operasyonları ile birlikte, saha kenarında ve maç sonunda ben onlara sporcu demekten utanıyorum tamamen tetikçi hüviyetinde yaptıkları el kol hareketleri ile taraftarlarımızın sinir uçlarına dokunmuş ve tansiyonu bile bile yükseltmiştir. ” dedi.

POLİS OTOSUNU YAKTIKLARI GÖRÜNTÜLER

Yaşanan olayların ardından bir kısım medyada Trabzon’a yapılan yorumları da sert tepki gösteren Genç, “Futbol teröründen bahsedenlerin, daha çok geçmedi, polis otosunu yaktıkları görüntüler ortada.
Öncelikle semtinde türlü terör örgütlerinin propagandasına göz yumanlar, bu şehrin insanına, Trabzonspor’umuza ve taraftarlarımıza asla terörist muamelesi yapamaz, yapmaya da kalkamaz. Özellikle sosyal mercilerde Trabzon’umuz adına Milli Güvenlik Sorunu yakıştırması yapanlar, semtlerinde açılan terörist başı pankartlarına baksınlar! Unutulmasın ki terörist siyasetinin giremediği ve giremeyeceği kenttir Trabzon. Bu şehrin her köşesi şehitlerimizin isimleri ile süslenmiştir. Herkes haddini bilecek! Kimse gerçekleştirdiği terbiyesizliğe bu şehri ve bu şehrin insanını meze etmeyecek!” diye konuştu.

LİG TEMİZLENİR

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un “Gerekirse alt lige ineriz” sözlerine de değinen Genç, “Düşürebiliyorsa düşürsün bakalım. Düşürsün, lig temizlenir belki. 13 sene önce de aynısını söylemişti. Düşürsün bakalım.
İşi öyle provoke etmeye gerek yok. Burada bir olay var, devlet yargı, ele almış inceliyor ama benim şehrimi bunların üzerinden karalamaya hiç Allah’ın kulunun hakkı yoktur. Buna müsaade etmeyiz. Dün de etmedik, bugün de etmeyiz” dedi.

Sahaya yabancı madde atan kişinin cezasını çekmesi gerektiğini söyleyen Genç, “Sahaya yabancı madde atan, şiddet yapan bizim tarafımızdan da varsa cezasını çekecek zaten. Ama aynı soruşturma o sahada yerdeyken, ona tekme vuran Fenerbahçeli futbolculara da yapılacak. Biz bunu talep ediyoruz. İş hakkaniyetle soruşturulsun ona gör hareket edilsin.
Bir tane provokatif diyelim girdi sahaya. Sana gelip vurmamış ki.. Çullanmışsın üzerine dövüyorsun ve yerdeyken tekme atıyorsun. Bütün bunların soruşturulması lazım.

FUTBOLCULAR HAKKINDA SORUŞTURMA

Tabi ki taraftarımızın bu kışkırtmalara yenik düşüp sahaya girmesi kabul edilemez. Futbol disiplinine aykırıdır. Sahaya giren seyirci gerekli maç cezalarını almalıdır, alacaktır da. Fakat sadece seyircimiz değil kanun önünde eşitlik gereğince herkes yaptığı eylemin karşılığındaki cezayı ayrıcalık görmeksizin almalıdır. Güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirilen taraftara yumruk ve ölümcül nitelendirilebilecek şekilde tekme atan futbolcuların hakkında gerekli soruşturma başlatılarak en ağır cezanın alınması noktasında yaşanan tüm süreci dikkatli bir şekilde takip edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir