İSG eğitimlerinde yüz yüze dönem

İSG eğitimlerinde yüz yüze dönem

Bu karara Tüm İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Kurumları Derneği (TİGEP) Başkanı Muhammed Fatih Tüten’den tepki geldi.

Ani kararlar bireyleri mağdur edebilir

TİGEP Başkanı Tüten, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Alınan kararın doğru olmadığını düşünüyoruz. Bu tür bir değişikliğin daha planlı ve önceden duyurulmuş bir şekilde yapılması gerektiğine inanıyoruz. Ani kararlar, sektördeki eğitim sağlayıcıları ve bireyleri mağdur edebilir” ifadelerini kullandı.

Fatih Tüten, online eğitimlerin katılımcılara esneklik sağladığını, uzaktan eğitimle daha fazla kişiye ulaşılabildiğini vurgulayarak, “Pandemi sürecinde iş sağlığı ve güvenliği konularındaki eğitimlerin devam etmesi için online seçeneklerin devam etmesi, daha geniş bir kitleye erişimi sürdürebilir kılacaktır” dedi.

Binlerce insan mağdur kalabilir

Tüten, “Türkiye genelinde 40’tan fazla ilde eğitim kurumu bulunmuyor. Bulunan eğitim kurumları ise büyük şehirlerde toplanmış durumda. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bu kararı pandemi şartlarının ortadan kalkmış olmasından kaynaklı ama binlerce insan kayıt yaptırdı ve bu durumdan dolayı mağdur olacak. Bakanlığın kararının bu kadar ani olmasının yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu kararın daha önceden açıklanması gerektiğini ve bir tarih belirtilmesi gerektiğini” vurguladı.

Kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşlar sorun yaşayacak

TİGEP Başkanı Muhammed Fatih Tüten, bu duruma dair yaptığı açıklamada, “Ülkemiz genelinde İSG eğitimi veren birçok kurum var ancak, bu kararın uygulanabilirliği konusunda endişelerimiz var. Özellikle kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın ulaşım sıkıntıları ve maliyet artışları, bu kararın pratikte nasıl uygulanacağı sorusunu gündeme getiriyor” dedi.

Maliyet artışı olacak

Öte yandan, online eğitim platformlarının sağladığı maliyet avantajı da göz önüne alındığında, yüz yüze eğitimlerin maliyet artışına sebep olması kaçınılmaz görünüyor. Bu durumun, kurs fiyatlarına yansıyarak bireylerin eğitim alma kapasitesini sınırlayabileceği belirtiliyor. Tüten, “Online eğitimler, katılımcılara daha ekonomik bir seçenek sunuyordu. Bu değişiklikle beraber, bu avantajın kaybedilmesi, pek çok kişinin eğitim almasını güçleştirebilir. Kurs fiyatları maliyet artışından dolayı çok daha yüksek fiyatlara çıkabilir.” şeklinde endişelerini dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir