ETSO Başkanı Alan: Elazığ’a savunma sanayi yatırımları geliyor

ETSO Başkanı Alan: Elazığ’a savunma sanayi yatırımları geliyor

Sıtkı TAŞEL/ELAZIĞ-BHA

Bu kapsamda HAVELSAN Elazığ’da “Yazılım Kampüsleri” TÜYAR’ın “İleri Teknoloji Çip Paketleme,   STM’nin ise  Duvar Arkası Radar Üretim Tesisleri”ne ev sahipliği yapacağını ifade eden Başkan Alan, bu projelerin hayata geçmesi talimatını veren Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Elazığ’a savunma sanayi yatırımlarını çekmek amacıyla 9 Mayıs 2023 tarihinde Elazığ Ticaret Odası Başkanlığında dönemin Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Av. Şuay Alpay ile ilimiz yöneticilerin katıldığı “Savunma Sanayii Elazığ İl Buluşması”  gerçekleştirdiklerini ve toplantıda ASELSAN, TAİ,  TUSAŞ,  HAVELSAN ve Savunma sanayi alanında yatırımcı kuruluş olan özel sektör firmalarının ilimize yatırım yapmalarını talep ettiklerini ifade eden Başkan Alan, açıklamasını şöyle sürdürdü.

“24 Ocak 2020 ve Şubat 2023 depremlerini yaşayan ilimizin yeniden ayağa kalkması, yatırım, istihdam ve üretimin artmasıyla ekonomik olarak güçlenmesi adına geçtiğimiz Mayıs ayında Savunma Sanayi Başkan ve kurmaylarıyla yaptığımız görüşmelerin semeresini şehir olarak almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Taleplerimiz gereği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatlarıyla başlatılan savunma sanayi yatırım hamlesi ile ilimiz savunma sanayi alanında da önemli bir merkez haline gelecektir. Bu kapsamda, HAVELSAN Elazığ’da “yazılım kampüsleri” oluşturacak, TÜYAR,  “ileri Teknoloji Çip Paketleme sistemi” kuracak,  STM ise “Duvar Arkası Radar üretim tesislerini” hayata geçirecek. Son yıllarda en çok rağbet gören ve pazar sorunu olmayan savunma sanayi yatırımlarının ilimizde faaliyete geçmesiyle ilimiz stratejik ve milli savunma sistemlerine katkı sunmanın ve önemli üretimler gerçekleştirecek olmanın onur ve gururunu yaşayacaktır.”

Şehirde ekosistem oluşturur

Ulusal basın- yayın kuruluşlarına  açıklama yaparak 2020’de yaşadığı büyük depremin ardından, 6 Şubat depreminde bir kez daha sarsılan Elazığ’da savunma sanayi yatırımlarının adresi olması ve HAVELSAN’ın yazılım kampüsleri,  TÜYAR’ın ileri teknoloji çip paketleme ile STM’nin Duvar Arkası Radar üretim tesislerine ev sahipliği yapmaktan dolayı mutlu olduklarını söyleyen Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan, “Savunma sanayi yatırımlarını ilimiz ekonomisi için son derece önemli buluyoruz. Bu yatırımlar için Organize Sanayi Bölgesi’nde yer tahsisi yapıldı. Bundan sonraki sürecin de yakın takipçisi olacağız. Biz buna sadece bir yatırım olarak bakmıyoruz. Yaratacağı ekosistemi önemli buluyoruz. Çünkü bu alanda bir üretim kültürü oluşacak, bu da beraberinde şehrimize yeni yatırımları getirecektir” değerlendirmesinde bulundu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir