Dağlı: Her türlü suç ve suçlunun üzerine kesin kararlı bir şekilde gidiyoruz

Dağlı: Her türlü suç ve suçlunun üzerine kesin kararlı bir şekilde gidiyoruz

Ayhan Aykanat/Çorum-BHA

Çorum Valisi Doç. Dr. Dağlı, Çorum Valiliğinde düzenlenen basın toplantısında suç ve suçluların üzerinde kararlı bir şekilde gittiklerini ifade ederek, özellikle uyuşturucu ile mücadelenin tavizsiz şekilde yapıldığını da dile getirdi.

Uyuşturucuyla mücadelede taviz yok

Çorum’da göreve başladığı andan itibaren uyuşturucuyla mücadeleye büyük önem veren Çorum Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, beraberinde İl Jandarma Komutanı Albay Naim Çetinkaya ve İl Emniyet Müdürü Arif Pehlivan’ında olduğu basın toplantısında “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı ve gençlerimizi zehirlemek isteyen uyuşturucu tacirlerine göz açtırmıyoruz ve açtırmayacağız” diyerek, yapılan çalışmalarla ilgili şu ifadeleri kullandı.

“Uyuşturucu Madde Ticareti, Tefecilik, Nitelikli Dolandırıcılık, Vergi Kaçakçılığı ve İrtikap suçlarından yapılan işlemler neticesi 10 şüpheli tutuklandı. Çocuklarımızın ve gençlerimizin korunmasına yönelik olarak; güvenlik birimlerimizin uyuşturucuyla mücadele çalışmalarının yanı sıra, çocuklarımızı ve gençlerimiz başta uyuşturucu olmak üzere her türlü bağımlılıktan uzak tutmak adına ilgili kurumlarımızla iş birliği içerisinde bilgilendirme ve farkındalık oluşturma faaliyetleri ile kültür, sanat ve sportif faaliyetlere yönlendirme gibi önleme ve korumaya yönelik çalışmalarımızda yoğun bir şekilde devam etmektedir. Bu faaliyetleri gerçekleştirirken toplumun her kesimi ile ele ele vererek iş birliği ve koordinasyon içerinde çalışmaktayız”

Düzenlediği basın toplantısında, ocak ve şubat aylarında emniyet birimleri tarafından yapılan çalışmaları paylaşan Çorum Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, açıklamasında şu bilgileri paylaştı.

Yedi terörist yakalandı

Terörle mücadele çalışmalarında DEAŞ Silahlı Terör Örgütü adına faaliyette bulundukları tespit edilen 7 şahıs yakalanarak haklarında adli işlem yapıldı. FETÖ/PDY Terör Örgütüne yönelik olarak haklarında yakalama kararı bulunan 3 şahıs yakalanarak cezaevine teslim edildi.

İki ayda 166 bin kişi kontrol edilirken 549 şahıs yakalandı, 26 kayıp kişi bulundu

“Emniyet ve Jandarma Asayiş Birimlerince, 7 bin 73 adet devriye faaliyeti, 16 adet şok uygulama, 15 adet huzur uygulaması gerçekleştirilirken, bu uygulamalarda; 166 bin 831 şahıs ve 72 bin 223 aracın sorgusu yapıldı. Çeşitli suçlardan haklarında adli makamlarca yakalama kararı bulunan 549 şahıs yakalanırken, kayıp olarak aranan 26 kişi bulundu. Yürütülen çalışmalarda; 71 adet ruhsatsız tabanca, 68 adet av tüfeği, 21 adet kuru sıkı tabanca ve bu silahlara ait 1153 adet çeşitli çap ve markalarda fişek ele geçirildi.

161 Bin araç denetlendi 634 araç trafikten men edildi

Trafik Birimlerince 161 bin 207 araç denetlenirken, abartılı egzoz ve kural dışı modifiyeli araç kullananlar, drift yaparak trafik güvenliğini tehlikeye düşüren araçlar, sürücü belgesiz veya alkollü kullanma gibi suçlardan toplam 634 araç trafikten men edildi.

Otobüs ve Kamyonlarda denetimler arttı

Son zamanlarda meydana gelen otobüs ve kamyon kazalarında artış yaşanması dikkate alınarak, 3 bin 748 otobüs, 2 bin 177 kamyon denetlendi. Kurallara uymayan otobüs ve kamyon sürücülerine idari para cezası uygulandı.

4 Bin vatandaşa kades ve uyuma tanıtıldı

Aile içi ve kadına yönelik şiddeti önleme faaliyetlerinde aile içi şiddet olaylarında toplam 493 tedbir kararı uygulanırken, 4 bin 70 vatandaşa KADES ve UYUMA projeleri ile ilgili bilgilendirme çalışmaları ve sosyal etkinlikler düzenlendi.

Siber Suçlarla mücadele

İnternet üzerinde yapılan sanal devreyi faaliyetleri kapsamında incelenen haber siteleri, bloglar ve sosyal medya platformlarında içeriği suç teşkil edebileceği değerlendirilen, 10 PKK/KCK Terör Örgütünü Övücü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti Aleyhine Yanıltıcı, Haksız ve Olumsuz Algı Oluşturucu içerikli paylaşımlar yaptıkları tespit edilen sosyal medya hesaplarının Erişim Engellenmesi/İçerik Çıkartılması maksadı ile Açık Kaynak Araştırma Raporları (AKAR) tanzim edilerek Adli makamlardan alınan kararlar sonucunda Erişime kapatıldı.

Yasadışı olarak internet üzerinden bahis oynatıldığı tespit edilen 111, müstehcenlik ve fuhuş içerikli yayın yapan üç toplam 114 site bilgileri Bilgi Teknolojileri Kurumuna (BTK) ihbar kanalı üzerinden raporlanmasına müteakip İdari tedbir kapsamında bu sitelere erişimin engellenmesi sağlandı.
Oltalama Tekniği ile kişilerin bilgilerini ele geçirerek menfaat temin etme tekniği olaylarında tespit edilen 12 URL adresi USOM (Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi)’a bildirilerek erişimin engellenmesi sağlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir