Cumhuriyetin 2’inci asrına Kepez’den 22’inci kütüphane

Cumhuriyetin 2’inci asrına Kepez’den 22’inci kütüphane

Abdussamed MEMİŞ / ANTALYA – BHA

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, değer verdiği öğrencileri kitap ve ders çalışma ortamıyla buluşturmak amacıyla ilçeye 22 kütüphane yapacaklarını açıklamıştı. Bu kütüphanelerin 21’inin yapımı tamamlandı. Son kütüphane projesinin yapımında ise sona gelindi. 22 kütüphane projesinin amiral gemisi olan Antalya Kütüphanesi, Cumhuriyetin ilanının 100. yılının kutlandığı 29 Ekim’de kapılarını misafirlerine açtı. Alanında Akdeniz bölgesinin en büyüğü olan Antalya Kütüphanesi’nin, 1 milyon kitap koleksiyonu ve aynı anda 2 bin 500 kişiye hizmet verebilme kapasitesi bulunuyor.

Cumhuriyetin 100’üncü yılına Antalya kütüphanesi

Antalya Kütüphanesi, Akdeniz Üniversitesi’ne yakın bir mesafede, öğrencilerin yoğun olarak ikamet ettiği Gülveren Mahallesi’ne kazandırıldı. Kütüphane, mahallede 160 gecekondu binasının etkilendiği ve 40 yıla yakın süren mülkiyet sorununun kentsel dönüşüm projesiyle çözüldüğü bölgede, imar planıyla oluşturulan 3 bin 500 m2 kültürel tesis alanına yapıldı. Öğrencilerin ders çalışabileceği şekilde tasarlanan ve 365 gün 24 saat kesintisiz hizmet verecek olan Antalya Kütüphanesi, dünya küresi şeklindeki mimarisiyle, konferans salonuyla, sergi alanlarıyla, çocuk kütüphanesiyle, tefrişatıyla, üniversiteye yakınlığı ve zengin kitap koleksiyonuyla şehrin kültür ve eğitim hayatına katkı sağlayacak yatırım oldu.

22’inci kütüphane Pil Fabrikası’na

Cumhuriyetin 100. yılında Antalya Kütüphanesi’ni, şehirle buluşturan Kepez Belediyesi, 22 kütüphane projesinin son ayağını Cumhuriyetin ikinci asrında hizmete açmayı planlıyor. Kepez Belediyesi, 22. kütüphanesini Fabrikalar Mahallesi Namık Kemal Bulvarı’nda yer alan eski MKE (Makine Kimya Endüstrisi) Antalya Pil Fabrikası yerleşkesine yapıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 1998’de üretimin durduğu fabrikanın binalarını ve 132 dönüm arazisini, Kepez Belediyesine tahsis etmişti.

Sosyal tesis 50 bin kitap kapasiteli kütüphane oluyor

Başkan Hakan Tütüncü de, şehrin endüstriyel mirası olan fabrikanın binalarını kültür, sanat, spor ve eğitim tesisleri, yeşil alanlarını ise Millet Bahçesi olarak şehrin kullanımına sunulacağını açıklamıştı.
Bu kapsamda fabrika yerleşkesinde ilk olarak kütüphane projesine imza atıldı. Fabrikanın 870 m2 kullanım alanı olan sosyal tesis binası kütüphaneye dönüştürülüyor. Yüklenici firma, geçtiğimiz aylarda sosyal tesis binasında yenileme çalışması başlattı. Binaya, mimari dokusu korunarak, kütüphane kimliği kazandırılıyor. Kütüphane binasının tadilat, elektrik, mekanik ve tesisat imalatları ile mobilya tefrişat işlerinin yapımında yüzde 90’lar seviyesine gelindi.

Tütüncü’den Erbakan’a vefa

İlçesine kazandırdığı önemli eserlere isim verilmesinde vefayı hep ön plana çıkaran Başkan Hakan Tütüncü, bu yaklaşımını pil fabrikasındaki kütüphaneye isim verilmesinde de ön plana çıkardı.
MKE Antalya Pil Fabrikası, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı olan çeşitli pil ve bataryaları üretmek amacıyla kuruldu. Antalya Pil Fabrikası’nın inşaatı ve makinelerin montajı 1974 tarihinde tamamlandı. Fabrika, 1. Milliyetçi Cephe Hükümetinin Milli Selamet Partili (MSP) Sanayi ve Teknoloji Bakanı Abdülkerim Doğru tarafından Temmuz 1975’te törenle açıldı. 1. Milliyetçi Cephe Hükümeti’nde, MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Başbakan Yardımcısıydı. Erbakan’ın, fabrikanın kuruluşunda emeği de büyüktü. Kepez Belediye Meclisi, bu emeğe hürmeten Pil Fabrikası’ndaki kütüphaneye ‘Necmettin Erbakan ismini verdi.

Açılış Cumhuriyetin ikinci asrına

Kepez Belediyesi, öğrencilerin ders çalışabileceği şekilde tasarladığı ve 50 bin kitap kapasitesi bulunan Necmettin Erbakan Kütüphanesi’ni, Cumhuriyet’in ikinci asrının bir eseri olarak, önümüzdeki günlerde hizmete açmaya hazırlanıyor.
Kepez Belediyesi, Pil Fabrikası’na komşu olan ve Dokumapark projesiyle şehrin hizmetine açtığı eski Dokuma Fabrikası yerleşkesine de 3 kütüphane kazandırdı.
Fabrikanın,900 m2 büyüklüğündeki ana trafo binası, restore edilerek ve güçlendirilerek kütüphaneye dönüştürüldü. 7 gün 24 saat açık olan kütüphane ünlü yazar, çevirmen ve düşünür Cemil Meriç’in ismi verildi.

Şehrin eski fabrikaları bilgi üretiyor

Dokumapark’ta, tren kütüphanenin hemen yanı başına Anadolu şehirlerindeki eski gar mimarisinde Dr Burhanettin Onat Çocuk Kütüphanesi yapıldı. Dokumapark’ta 1500 m2 üzerine Orman Kütüphanesi kuruldu. Dokuma Fabrikası’nın bir bölümünde, alanında Akdeniz bölgesinin en büyüğü olan Antalya Bilim Merkezi de oluşturuldu. Başkan Tütüncü, eskiden tekstil, batarya ve pil üreten Antalya’nın sanayi tesislerini, günümüzde kütüphane projeleriyle ülkenin geleceğine yön verecek olan nesiler için bilgi üreten bacasız fabrikalar haline getirdiklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir