Cumhurbaşkanı Erdoğan Taşkent’e ulaştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Taşkent’e ulaştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 16’ıncı Zirvesi kapsamında gittiği Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bulunan  İslam Kerimov Taşkent Uluslararası Havalimanı’nda, Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov, Taşkent Valisi Shavkat Umurzakov, Dışişleri Bakan Yardımcısı Bobur Usmanov, Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar ve eşi Nurgül Bekar ile Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Alişer Azamhocayev tarafından karşılandı.

Erdoğan, ziyareti sırasında ilk olarak Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile bir araya gelecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyaretinde eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç ve Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım da eşlik ediyor.

Zirvede bölgesel konular ele alınacak

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te gerçekleşecek zirvede bölgesel konular ele alınacak. Zirvede, ulaşım altyapısının geliştirilmesi ve Modern İpek Yolu’nun canlandırılması için atılacak adımları değerlendirecek.

Özellikle, Türkiye’nin liderliğini üstlendiği Hazar Geçişli Doğu-Batı Orta Koridor Girişimi ve Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu hattındaki son gelişmeler, zirve kapsamında ele alınacak konular arasında yer alıyor.

Ayrıca, zirve toplantısında İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarının durdurulması ve Filistin’e insani yardımların hızla ulaştırılması gerekliliği tartışılacak.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir