Bulancak Esnafı Yıkılan Köprünün Yapılmamasına İsyan Etti

Giresun’un Bulancak ilçesinde köprü yenileme çalışmaları kapsamında, şehir içinde bulunan köprülerin yenilenmesi kararı alınmış ve Bulancak Belediyesi ile Devlet Su İşleri (DSİ) arasında bir protokol imzalanarak köprünün yapım çalışmaları başlamıştı.

25 Eylül tarihinde yıkımına başlanan ve 30 iş günü içerisinde tamamlanması planlanan köprünün yapımının bitmemesi ve çeşitli sorunlar yaşanması; bölgede yaşayan vatandaşları ve esnafı zor duruma soktu. 30 iş günü içerisinde yapılması planlanan köprünün 50 gündür yapılmaması sebebiyle esnaflar mağduriyetlerini dile getirdi. Köprü inşaat alanı etrafında bulunan manav, fırın, market, çay ocağı, giyim mağazası ve restoran gibi işletme sahipleri, iş yapamadıkları ve cirolarının ciddi oranda azalması nedeniyle zor günler yaşadıklarını ifade ettiler.

İnşaat alanına en yakın işletme sahibi Şener Ergüner, “Köprü inşaatı başladığında bize 30 iş günü içerisinde, sorunsuz bir şekilde inşaatın bitirileceğini söylediler. Bizde 30 gün dişimizi sıkıp yenileme çalışmasının bitmesi için sabır göstermeye razı olduk. Ancak yıkımdan sonra yapılan yanlış fizibilite çalışması nedeniyle ilk sorunu yaşadık. İşletmemin olduğu binada çatlak oluştu ve mühürlediler. Sonrasında ise ciddi bir sorun olmadığı belirtilerek mühür kaldırıldı ve işletmemizi tekrar açabildik. Fakat bu sorun sarmalının ilk başlangıcıymış. DSİ’nin köprü inşaatını taşeron bir firmaya verdiğini öğrendik. Ne üstlenici firma ile ilgili bir tabela var nede ortada muhatap. Esnaf olarak bu sorunun çözülmesi için DSİ’den ve taşeron firmadan muhatap arıyoruz. Bu köprü söz verilen tarihte bitmedi. Ne zaman tamamlanacağı konusunda da hiç birimizin bir fikri yok. Bize net tarih vermelerini istiyoruz, bizleri oyalamalarını değil” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir