Bakan Ersoy: Turizm gelirimiz 42 milyar dolar oldu

Bakan Ersoy: Turizm gelirimiz 42 milyar dolar oldu

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı sunumda, Çanakkale Tarihi Alan’da Seddülbahir Kalesi’nin restorasyonunun tamamlandığını ve Mustafa Kemal Yürüyüş Rotası’nın gezi güzergahına eklendiğini belirtti.

Ersoy ayrıca, Kültür Merkezleri, kütüphaneler, sanat projeleri, sinema sektörüne yönelik destekler ve uluslararası iş birlikleri hakkında da bilgi verdi.

Bakan Ersoy, gelecek yılın “Aşık Veysel Yılı” olarak ilan edildiğini ve UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönemleri Programı’na dahil edildiğini ifade etti.

Konuyla ilgili Ersoy, “Sergilerden konserlere ve söyleşilere kadar, halk müziğinin ve aşıklık geleneğinin bu büyük abidesini yaşatma ve yeni nesillere anlatma gayretinde olduk. İnşallah Aralık ayında Paris’te UNESCO binasında düzenlenecek etkinlikle bu çabamızı uluslararası seviyeye de taşımış olacağız.” dedi.

“441 özel tiyatroya toplam 32 milyon lira destek verilmiştir”

441 özel tiyatroya toplam 32 milyon lira destek verildiğini açıklayan Bakan Ersoy, ”2023 tiyatro sezonunda, yerleşik sahnelerindeki gösterileri ve turneleri sonucu 100’ü yerli, 107’si çeviri olmak üzere toplam 207 oyun ile 4 bin 800 temsil gerçekleştirmiştir. Bu temsiller sonucunda 1,3 milyon seyirciye ulaşılmıştır. 2022-2023 sanat sezonunda 441 özel tiyatroya toplam 32 milyon lira destek verilmiştir. 2023-2024 sanat sezonunda, ilgili yönetmelik uyarınca başvurusunu eksiksiz tamamlayan 476 özel tiyatronun tümüne destek verilmek üzere 55 milyon lira ödenek sağlanmıştır.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü olarak 2022-2023 sanat sezonunda gerçekleştirilen 538 temsilde, 280 binin üzerinde seyirciye ulaştık. Gençlerimizin önünü açmak adına önceki yıllarda olduğu gibi konservatuvarlarda yatılı eğitim sistemine geçilmesi için çalışmalar da başlatılmıştır.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir