Azerbaycan ile ‘Kültürel İşbirliği Anlaşması’ imzalandı

Azerbaycan ile ‘Kültürel İşbirliği Anlaşması’ imzalandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Azerbaycan Kültür Bakanlığı arasında “Kültürel İşbirliği Anlaşması” imzalandı. Ankara’da düzenlenen törene; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Azerbaycan Kültür Bakanı Adil Kerimli ile diğer yetkililer katıldı. Bakan Ersoy, gerçekleştirilen törende verimli bir kültürel iş birliği yapıldığını kaydetti.

“Türk dünyasının kültürel mirasına sahip çıkmak bizlerin en büyük görevidir”

Türk dünyasının kültürel mirasına sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Bakan Ersoy, “Şanlı geçmişiyle Türk dünyasının kültürel mirasına sahip çıkmak ve her platformda bu mirası tanıtmak bizlerin en büyük görevidir. İmzalayacağımız anlaşma ile sadece kültürel mirasın korunması değil konserler, sergiler, tiyatro ve edebiyat etkinliklerinde kardeş ülke Azerbaycan ile ilişkilerimizi daha da ileriye taşıyacağız. Aynı zamanda genç yetenekleri desteklemek ve kültürel mirasımızı korumak için yeni projeleri de hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Türkiye ve Azerbaycan arasındaki kültür alanında imzalanacak iş birliği anlaşması ile ilişkilerimiz daha da kuvvetlenecek, ortak çalışmalar ivme kazanacak” açıklamasında bulundu.

“Halklarımız, yıllar boyu birbirine destek olmuştur”

Azerbaycan ile Türkiye arasındaki kültürel ilişkilerin önemine değinen Azerbaycan Kültür Bakanı Kerimli, “Halklarımız siyasi, ekonomik ve medeni alanda yıllar boyu birbirine destek olmuştur. Devletlerarası münasebetlerimiz de sarsılmaz ortak tarihi ve kültürel değerler üzerine kurulmuştur. Kardeşlik ve dostluk münasebetlerini bütün sahalarda olduğu gibi medeniyet ve kültür alanında da devam ettireceğiz. Azerbaycan ve Türkiye, dünyada ortak Türk kültür mirasının tanıtılması için mühim işler görmektedir” ifadelerini kullandı.

Bakanlar Ersoy ve Kerimli, konuşmalarının ardından Kültürel İşbirliği Anlaşması’nı imzaladı.
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Şuşa Özel Temsilcisi Aydın Kerimov ile de ikili görüşme gerçekleştirerek “Aziz Şehir Şuşa” kitabını hediye eden Kerimov’a teşekkürlerini iletti.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir