Ayağ: Alegria Korosu uluslararası festivallerde Türkiye’yi temsil etti

Ayağ: Alegria Korosu uluslararası festivallerde Türkiye’yi temsil etti

Alegria Korosu Şefi İnci Tığlı Ayağ ,koronun 2000 yılında birlikte şarkı söylemeyi arzu eden ve aynı anda polifonik müziğin ritmi etrafında bulunmak isteyenlerinn bir araya gelmesiyle kurulduğunu belirterek, koronun yurt içi ve yurt dışında bir çok ödül aldığına değindi. Ayağ “ Alegria Korosu Dünya Müzik Eğitimcileri Kongresinde Türkiye’yi temsil eden ilk Türk korosu oldu. Ankara Üniversitesi ve Ankara Kent Konseyi’nin korosu olarak görev aldık” dedi.

 

Şef İnci Tığlı Ayağ, jaz örneklerinden, , türkülerden, Türk bestecilerin eserleri gibi bir çok eserlerden parçalar söyleyip tanıtmak istediklerini ifade ederek “ Bunun için elimizden gelen her çabayı gösteriyoruz” dedi.

Ayağ şunları kaydetti :

“Koromuzda 40 tane müzisyen yer alıyor, bunun yanında 10 kişilik bir hazırlık ekibimiz var. Her yıl nota bilmeyen ama müzik kulağı iyi, potansiyeli yüksek arkadaşlarımızı sınavla alıyoruz. Sonrasında onlara solfej, şan ve koro kültürünü vererek ana koromuza hazırlamaya çalışıyoruz. Bir yılın sonunda koromuza bu eğitimi başarıyla tamamlayanlar geçebiliyor. Koro olarak bir çok şehirde, farklı farklı festivallerde konserler verdik. Mesela Kapadokya’da verdiğimiz konserde gece karanlıkta muhteşem bir ışıklandırmayla unutulmayacak bir gösteri yaptık”

Ayağ:Türk Beşleri eserlerine önem veriyoruz

Ahmet Adnan Saygın, Ulvi Cemal Erkin, Hasan Ferit Alnar gibi sanatçılardın oluşturduğu Türk Beşleri diye adlandırılan bestecilerin eserlerini özellikle önem vererek seslendirdiklerini belirten Ayağ “ Çağdaş Türk bestecilerinin eserlerini de söylemeyi hedefliyoruz. Elimizden geldiği kadar yurt içinde çağdaş Türk bestecilerinin eserlerini ve türküleri; yurt dışında ise Mozart, Beethoven gibi Rönesans, Barok, Klasik, Romantik dönem eserlerini ele almayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

“Jüri Özel Ödülü aldık”

Şef İnci Tığlı Ayağ, Alegria Korosunun yurt içi ve yurt dışında aldığı bir çok ödülün yanı sıra jüri özel ödülü aldığını söyledi. Ayağ “Viyana Avusturya ve Paris gibi bir çok şehirde koro festivallerine katıldık; İstanbul, İzmir başta olmak üzere bir çok yurt içi ve yurt dışı şehirlerde de ödüller aldık” dedi.

Sponsor arayışımız var

Ayağ “Yurtiçi ve yurt dışındaki festivallere ve yarışmalara giderken sponsor bulmaya çalışıyoruz. Bulamadaığımızda kendi cebimizden karşılıyoruz. Bu konuda gerçekten desteğe ihtiyacımız var” şeklinde konuştu”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir