Ankara Kent Konseyi’nde (AKK) Sivil Toplum Buluşmaları

Ankara Kent Konseyi’nde (AKK) Sivil Toplum Buluşmaları

Nazlı ÖNGÖREN – Ferhat BAĞCI/ANKARA-BHA

Ankara Kent Konseyi (AKK) düzenlediği Sivil Toplum Buluşmaları kapsamında son 2 ayda, 3 milyondan fazla kişiyi temsil eden sivil toplum kuruluşu başkan ya da yöneticilerinden oluşan 60 bin kişiyi ağırladı. Ankara Kent Konseyi (AKK) Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, “Bu katılımcı kültür, Büyükşehir Belediye Başkanına son 5 yılda yaptıklarının hesabını sordu. O da her birine tek tek neler yaptığını anlatı” dedi.
Ankara Kent Konseyi (AKK) tarafından çalışma ve meclis gruplarının sözcüleri ile bileşenlerinin temsilcileri ve çalışanlarının katıldığı iftar programı düzenlendi. Programa; Ankara Kent Konseyi (AKK) Başkanı, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, Ankara Kent Konseyi Başkan Vekili Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin, Ankara Kent Konseyi Başkan Yardımcıları Dr. Süleyman Basa, Ceren Anadol’un yanı sıra CHP Çankaya Belediye Başkan Adayı Hüseyin Can Güner ve davetliler katıldı.

“3 milyon kişiyi temsil eden 60 bin kişi ağırladık”

İftar programında konuşan Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, sivil toplum buluşmaları programları düzenlediklerini belirterek son 2 ayda hesap verebilirlik kavramı çerçevesinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı 3 milyon kişiyi temsil eden 60 bin dolayında sivil toplum kuruluşu başkan ve yöneticileri ile bir araya getirdiklerini söyledi.

Bu kentin katılımcı kültüre bu kadar geniş bir organizasyonla daha önce şahit olmadığını kaydeden Yılmaz şöyle konuştu:

“Bu katılımcı kültür, Büyükşehir Belediye Başkanına son 5 yılda yaptıklarının hesabını sordular. O da her birine tek tek neler yaptığını anlatı. Karşılıklı olarak kamu bütçesinde vergi veren insanlar ödedikleri vergileri ile ne yapıldığının hesabını birer birer sordu. Her biri cevap aldı.” dedi.

“Müthiş bir gönüllülük organizasyonu var”

Ankara Kent Konseyi’nde Türkiye’deki demokratik hayatın gelecek yüzyıla taşınacağı müthiş bir gönüllülük organizasyonu olduğunu kaydeden Yılmaz:

“Bugün 10 bine yakın gencin, 5 bine yakın yetişkinin, 25 ayrı çalışma gurubu ve 5 mecliste kent için kentin geleceği için hak savunuculuğu için içerik oluşturduğu, bir bütçe olmadan kentin geleceğinin vizyonun belirlediği ve tavsiye kararlarıyla Büyükşehir Belediye Meclisiyle paylaştığı, Belediye Meclisinde kente isteyen herkes için içerik oluşturduğu, şiirsel bir organizasyonun bu dönemin final programını yaptık. Bu işe emek veren gönüllülük esasına göre yardımcı olan buradaki bahçıvandan garson arkadaşımıza kadar her birinin emeklerine bugün teşekkür ettik. Her birine teşekkür ederek gelecek döneme ilk adımımızı atmış olduk.” diye konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın video konferans yöntemi ile bağlanarak katılımcıları selamladığı iftar programı, Ankara Kent Konseyi çalışanlarına teşekkür belgelerinin verilmesi ile sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir