Akçam:Ankara’da hobi bahçelerinin sorunu çözülmeli

Akçam:Ankara’da hobi bahçelerinin sorunu çözülmeli

Ankara Tüm Emlakçılar Esnaf Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam 31 Mart’ta yapılan yerel seçime ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Seçilen belediye başkanları tebrik eden Akçam, göreve başlayacak belediye başkanlarına taleplerini sıraladı. Konut sektöründe yaşanan sorunların belediyelerin de vereceği katkılarla çözüleceğini söyleyen Akçam, ATEM olarak belediyelerle iş birliği yapmaya açık olduklarını ifade etti.

ATEM Başkanı Hakan Akçam yerel seçim sonuçlarına ilişkin konuştu. Akçam, konut sektöründe yaşanan sorunların devlet yetkilileri, belediyeler ve meslek kuruluşlarının iş birliği ile çözülebileceğini ifade etti. Belediye başkanlarına ATEM olarak taleplerini ileten Akçam, “Belediyeler mahallelerde modern binaların yapılması, konut arzının artması için imarsız alanların imara açılması gibi konuları kesinlikle gündemlerine almalıdır” dedi.

“ATEM OLARAK BELEDİYELERLE İŞ BİRLİĞİNE HAZIRIZ”

ATEM Başkanı Hakan Akçam başta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş olmak üzere seçilen bütün belediye başkanlarını tebrik ettiğini ifade etti.

ATEM olarak belediyelerle iş birliğine hazır olduklarına vurgu yapan Akçam, “Yaklaşık 3 yıldır konut sektöründe başta fiyat artışı olmak üzere birçok şey yaşandı. Konut sektöründe yaşanan sorunları çözmek için de devlet yetkilileri yeni çözümler, projeler üretiyor. Son süreçte konut fiyatları yaklaşık yüzde 20 inse de satışlar istediğimiz gibi gitmiyor. Belediyelerin de bu konuda çözüm ortağı olmalarını isteriz dedi.” dedi.

Konutlardaki hızlı yükselişin arsa fiyatlarına da yansıdığını, inşaat maliyetinde yaşanan artıştan dolayı arzda da sıkıntılar oluştuğunu ifade eden Akçam, “Konut yapımında yaşanan sorunlardan dolayı birçok müteahhit yeni projelerini rafa kaldırmak zorunda kaldı. En önemli nedenleri ise arsa fiyatlarının ve inşaat maliyetlerinin büyük ölçüde artması oldu. Bu noktada belediyeler de yeni binaların yapılması için devreye girebilir, çünkü konut ihtiyacı artan nüfusa paralel olarak hızla artmakta. Biz imarsız alanların imara açılmasının konut arzını artıracağına inanıyoruz ve belediyelerden de bu konuda destek vermelerini istiyoruz” diye konuştu.

“RAYİÇ BEDELLERİ EŞİTLENMELİDİR”

Belediye rayiç bedellerinin reel fiyat ile eşitlenmesi için yerel yönetimlerin destek vermesi gerektiğine dikkat çeken Akçam, “Konut alırken vatandaşta verilen ilandaki rakam üzerinden mi yoksa belediye rayiç değeri üzerinden mi ödeme olacağı yönünde bir belirsizlik hakim oluyor. Bu belirsizliğin ortadan kalkması için belediye rayiç bedeli ile konutun reel fiyatının eşitlenmesi gerekir. Bunun için ise yerel yönetimler destek vermelidir” ifadelerini kullandı.

“YENİ MODERN BİNALAR İNŞA EDİLMELİ”

Belediyelere modern binaların yapılması için çağrıda bulunan Akçam, “Türkiye’nin birçok bölgesinde kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Ankara’nın bazı bölgelerinde hala gecekondular varlığını sürdürüyor, fakat bir süre sonra onlar da kentsel dönüşüme girecek. Bu noktada ise belediyelere iş düştüğüne inanıyorum. Yeni yapılacak binaların modern binalar olması için belediyeler teşvik edici olmalıdır. Ankara’mıza yakışacak yeni modern binaların inşa edilmesi için çalışmalar yürütülmelidir” dedi.

Hobi bahçeleri sorunlarının çözülmesi için de yerel yönetimlere seslenen Akçam şunları söyledi: “Hobi bahçelerinin birçok sorunu bulunmakta. Hobi bahçeleri yerleşim alanlarına uzak oldukları için özelikle altyapı konusunda sorunlar yaşamakta. Birçoğunun elektrik, su, kanalizasyon benzeri altyapı hizmetleri bulunmuyor. Belediyeler bu sorunun çözümü için de ellerini taşın altına koymalıdır.”

Son olarak şehirlerimiz, mahallelerimiz hepimizin diyen Akçam sözlerini şöyle sonlandırdı: “Yaşadığımız yerde en iyisinin olması için hep birlikte çalışmalıyız. Bu hususta belediye başkanlarımızı yeniden tebrik ediyor, kolaylıklar diliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir