Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Gümrük Birliği güncellemesinin hem Türkiye’ye hem Avrupa Birliği’ne (AB) fayda sağlayacağını belirterek, vize serbestisi konusunda da Türkiye’nin daha adil bir yaklaşıma muhatap olması gerektiğini belirterek, “Bunu da AB’deki paydaşlarımızdan bekliyoruz” açıklamasında bulundu

ANKARA-BHA

Kacır, Brüksel temasları çerçevesinde AB Komisyonu’nun Yenilik, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten Sorumlu Üyesi Iliana Ivanova, Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi ve İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton ile yaptığı görüşmelerinin ardından açıklamalarda bulundu.

AB Komisyonunun 3 üyesiyle bugün Brüksel’de görüşmeler gerçekleştirdiğini dile getiren Kacır, Araştırma ve Yenilikten Sorumlu Komisyon Üyesi Ivanova ile Türkiye’nin AR-GE ve inovasyon alanlarında AB ile iş birliği yürüttüğü programları ele aldıklarını belirtti.

Kacır, “Hali hazırda Ufuk Avrupa programında Türkiye çok önemli bir paydaş olarak rol üstleniyor. Ufuk 2020 programının da ötesinde bir başarıyı Ufuk Avrupa’da hali hazırda Türkiye araştırma ve yenilik ekosistemi elde etmiş oldu. Türk araştırmacılarımız, firmalarımız, girişimcilerimiz Ufuk Avrupa’da 3 yıl içerisinde Ufuk 2020’de 7 yılda elde ettiklerine yakın bir netice elde etti.” dedi.

AB İLE TÜRKİYE’DE YÜKSEK DÜZEYLİ DİYALOG TOPLANTISI YAPILACAK

Bakan Kacır, Ivanova ile yakın zamanda yüksek düzeyli diyalog mekanizmasının bir sonraki toplantısını Türkiye’de gerçekleştirmeyi planladıklarını belirterek, “Önümüzdeki aylarda Türkiye’de bu toplantıyı gerçekleştirmiş olacağız.” dedi.

Yapılacak toplantıda özellikle yüksek teknoloji alanlarında Türkiye-AB iş birliklerini güçlendirmeye yönelik ekosistem paydaşlarını bir araya getireceklerini anlatan Kacır, “Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin Avrupa’nın parlayan bir teknoloji ülkesi; araştırma, geliştirme ve yenilik ülkesi olmasını sağlayacak adımlar atmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN KATTIĞI DEĞER HİSSEDİLİYOR

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, AB’nin, her geçen gün Türkiye’nin Avrupa’ya ve AB’ye kattığı değeri daha güçlü şekilde fark ettiğini ve hissettiğini kaydederek, şu açıklamalarda bulundu:

“Türkiye her ne kadar henüz AB üyesi olmasa da Avrupa’nın tabii bir üyesi ve Avrupa ailesinin önemli bir parçası. Türkiye ve AB arasında hali hazırda toplam 200 milyar dolara yakın yıllık dış ticareti var. 100 milyar dolara yakın ihracatımızı AB’ye gerçekleştiriyoruz ki toplam ihracatımız içerisinde Avrupa’ya ihracat yüzde 41 düzeyinde. AB bizim için önemli ama biz de AB için çok önemliyiz.” diye konuştu.

TÜRKİYE, AB DEĞER ZİNCİRİNİN VAZGEÇİLMEZ PARÇASI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, “Bütün bu çalışmalar aslında içinde bulunduğumuz konjonktürde Türkiye’nin Avrupa’ya kattığı değerin fark edilmesi sayesinde hızlanıyor. Türkiye, kritik teknoloji alanlarında çok muazzam bir etkinlik elde etti. İnsan kaynağıyla, teknolojik altyapısıyla, girişimci ekosistemiyle, sanayi üretim kabiliyetleriyle Türkiye, AB değer zincirinin vazgeçilmez bir parçası.” diye konuştu.

AB Komisyonu Üyesi Varhelyi ile Gümrük Birliği yenilenme sürecini ve vize serbestisi sürecini de konuştuğuna işaret eden Kacır, “Bu iki konuda özellikle önümüzdeki ay AB Zirvesi’nde olumlu bir perspektifin oluşmasını bekliyoruz. Gümrük Birliği revizyonu hem Türkiye’ye hem AB’ye kazandıracaktır. Türkiye, hali hazırda Gümrük Birliği vesilesiyle Avrupa’nın tedarik zincirlerinde bir değer oluşturmaktadır. Ama bunu özellikle yenilikçi alanlarda, dijital hizmetlerde de gerçekleştirebiliyor olmamız lazım.” değerlendirmesini yaptı.

 

GÜMRÜK BİRLİĞİ VE VİZE SERBESTİSİ

AB’ye Gümrük Birliği ve vize serbestisi çağrısında bulunan Kacır, şöyle konuştu:

 

“Nasıl ürünlerin serbest hareketini konuşuyorsak mutlaka bu ürünleri taşıyan araçların, bu araçları kullanan insanların serbest hareketini de mümkün kılabilmemiz lazım. Türkiye’nin Gümrük Birliği’ne ilişkin karar süreçlerinde aktif olarak rol almasını sağlayabilmemiz lazım.

Bütün dijital alanları kapsayacak şekilde önümüzdeki dönemde Gümrük Birliği’nde önemli adımlar atmamız lazım. AB nihayetinde bu alanlarda başka bölgelerle ve ülkelerle rekabet etmektedir ve Türkiye hali hazırda AB değer zincirinde oynadığı rolle bu rekabette AB’ye önemli güç katmaktadır. Gümrük Birliği revizyonu hem Türkiye’ye hem AB’ye bu anlamda kazanç getirecektir.”

Kacır, vize serbestisi konusuna da değinerek, sözlerini, “Vize serbestisi de artık milletimizin önemli bir beklentisidir. Bu konuda Türkiye’nin daha adil bir yaklaşıma muhatap olması gerekir. Bunu da AB’deki paydaşlarımızdan bekliyoruz.” diye tamamladı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir