8. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Niğde’de sona erdi

Bu yıl 23 ülkeden 372 filmin değerlendirilip koşulları sağlayan 151 belgesel filmin kabul edildiği yarışmada Ferda Gürcan Uzun başkanlığındaki ön jüri grubu, yarışmanın finalist filmlerini belirledi. Uzun metraj belgesel filmler Enis Rıza Sakızlı, Kısa metraj belgesel filmler Sibel Göloğlu, Öğrenci belgesel filmleri ise Doç. Dr. Lokman Zor başkanlığında oluşan jürilerce ayrı ayrı değerlendirilerek ödül alan filmler belirlenmişti.

Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’nin bu yıl ki kapanışı Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde Şehit Ömer Halisdemir nezdinde tüm şehitlerimize ithaf edilen gösterimle gerçekleştirildi. Niğde’de düzenlenen programa Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, Niğde Belediye  Başkan Yardımcısı Ahmet Taciroğlu, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir, Niğde Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Şerife Türkeş, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.
Tanıtım filmi gösterimi ile başlayan programda, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, Türk Dünya Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir ve Niğde Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Şerife Türkeş birer konuşma yaptılar.
Açış konuşmalarının ardından Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu’ya festivale vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür plaketi takdim etti.

Programın devamında yönetmenliğini Charles Emir Richards’ın yaptığı ve Ön Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen Suriyeli Kozmonot ile yönetmenliğini Yavuz Selim Taşçıoğlu’nun yaptığı Kısa Metraj Belgesel kategorisinde üçüncülük ödülü alan Vira isimli belgesel filmin gösterimi yapıldı.
8. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali belgesel film gösterimleri T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı), YTB (Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı), Türk Dünyası Belediyeler Birliği katkıları, Türk Dünyasından 19 üniversite paydaşlığında, sivil toplum örgütleri, meslek kuruluşları ile basın ve iletişim üst çatı teşkilatlarının desteğiyle gerçekleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir