13’üncü Maaşa “Evet”, Yaş Sınırına “Hayır”

13’üncü Maaşa “Evet”, Yaş Sınırına “Hayır”

Pazar günü İsviçre seçmeni, yaşlı vatandaşlara yardımcı olmak amacıyla emeklilik maaşlarının artırılması yönündeki girişimi büyük bir destekle karşıladı. “Emeklilikte daha iyi yaşamak” girişimi, %58’lik beklenen bir destekle kabul edildi. Bu, enflasyon ve artan yaşam maliyetleri nedeniyle emeklilere ek aylık ödemeler yapılmasını öngören bir yasa teklifi.

İsviçre Sendikalar Federasyonu tarafından desteklenen bu girişim, her yıl 13. aylık emekli maaşı ödemesinin yapılmasını hedefliyor. Bu, İsviçre’deki birçok çalışanın zaten aldığı ek 13. aylık maaşa benzer bir uygulama. Yapılan tahminlere göre, kantonların çoğunluğunun da bu öneriyi desteklediği görülüyor.

Ancak, aynı günde yapılan başka bir oylamada emeklilik yaşının kademeli olarak 66’ya çıkarılmasını ve devlet emekliliğinin tam finansmanını sağlamayı amaçlayan bir teklif reddedildi. Bu sonuç, sağ ve merkez partilerin yanı sıra ülkenin ana iş grupları tarafından da şiddetle karşı çıkılan bir reform girişimine ilişkin önemli bir kararı temsil ediyor.

Öne çıkan diğer bir nokta ise solcu bir girişimin bu oylamada güçlü bir destek alarak tarihi bir zafer elde etmiş olmasıdır. “Evet” oyu, İsviçre’de solcu bir girişimin oylamayı güçlendirmesi ve kabul edilmesi anlamına gelmektedir. Bu durum, ülkede devlet emeklilik sisteminin geleceği konusunda önemli tartışmaları beraberinde getirebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir